Zvlčená podstata slovanských Bohov

Autor: Ján Marton | 19.3.2016 o 14:24 | (upravené 19.3.2016 o 14:40) Karma článku: 1,43 | Prečítané:  323x

RAMCHAT - Atrana (Grapow studio 2016)..................................................................  

RAMCHAT je Boh spravodlivého nebeského súdu a vesmírneho pravoporiadku. A tiež black-pagan metalová kapela z Martina. Po dvoch EP albumoch BES(2013) a KARPATY(2014) vychádzajú oba v roku 2015 na jednom CD – RAMCHAT – Bes/Karpaty. V marci 2016 vydáva RAMCHAT svoju horúcu novinku s názvom ATRANA. Album sa nahrával v štúdiu ROLANDA GRAPOWA – bývalého člena svetoznámej bandy HELLOWEEN, producenta a súčasného gitaristu kapely MASTERPLAN. Atrana je symbolom čistého úmyslu a z môjho pohľadu ide o veľmi úderný názov albumu. CD obsahuje 9 piesní, ktoré majú jasný smer, pôvod a čistotu svojho úmyslu. Jednoducho prejsť všetkými zmyslami milovníkov metalu. Black metalu – prípadne pagan metalu.

Keby som mal RAMCHAT zaradiť do nejakej škatuľky, asi by som si vymyslel svoju a to: SLOVAN-METAL. Jedná sa o black s prímesou paganskej pohostinnosti, chladu a krvi. RAMCHAT pozorne sledujem od ich začiatkov. Keď ich mozog – Hirax opustil LUNATIC GODS bol som ako fanúšik smutný. Dnes môžem povedať, že sa tak udiať malo a stalo sa dobre. RAMCHAT si ma podnanili svojim hutným zvukom a krásnym posolstvom pôvodu vo svojich textoch. Skôr než začnem o samotnom obsahu, zastavím sa pri krásnom obale CD. Papierový digipack obsahuje vo vnútri veľmi peknú knižôčku s komplet textami a super fotografiami. Za mňa je veľké plus, že textom v piesňach rozumieť. Pri black metalových hordách, celkom že benefit.

Album otvára paľba: Tŕne hrobov. Je to streľba od pása. Pecka hneď na úvod. Silný song s nádychom black metalového severu. Hirax sa v nej krásne zhostil hovoreného slova. Veľmi vydarená vsuvka. Ak by som kapelu nepoznal a pustil si tento song, spomeniem si na IMMORTAL. Druhý song je: Dobyvateľ nerozdeľuj. RAMCHAT v nej pokračujú v nastolenom tempe. „Nerozdeľuj bratov, zbaľ si svoje rakety a páľ do piče“. Jasný postoj k mocenským jedincom, krajinám  a kontinentom. Song umocňujú aj klávesy „ala EMPEROR“, ktoré nahral Red Face – klávesák kapely DESMOD. Tretí song: Perún, hromom žehná nás – je pre mňa najväčšia pecka celého albumu. Prenádherný text a song ako taký. Najmelodickejšia vec z celého albumu. Dá sa dokonca pospevovať, alebo pískať. Do piesne nahral vokály tretí finalista Česko-Slovensko má talent JURAJ HNILICA. Pre mňa ako metalového konzumenta je veľké plus to, že jeho vokály sú zaradené veľmi citlivo a hlavne trefne. Možno sa s tým ortodoxný milovníci black metalu len ťažko stotožnia, ale ja hovorím prečo nie. HNILICOV hlas tam sedí ako detská riť na šerbli. Prekrásny song. Do polovice albumu nás dostáva pieseň: Tam, kde horeli stromy. „Tam, kde horeli stromy, človeku do popola padali slzy“. Dalo by sa povedať že: Poetický black. Krásny song s melodickým refrénom. Bojovník Svarogovej tmavej noci, otvára Hiraxov hovorený vstup. Veľmi hutný nástup a celkovo masívny nápev Bojovníka. Bonus tohto albumu sú naozaj samotné texty, s ktorými sa popasoval Hirax. Odporúčam počúvať na slúchadlách – po ležiačky a čítať zároveň texty z bookletu. Zlatoroh, otvárajú perfektné bicie s fantastickou Hiraxovou vyhrávkou. Do songu sa zapojil aj samotný Roland Grapow, ktorý do nej nahral sólo. Po temne žiara, začínajú klávesovým vstupom a veľmi mi pripomínajú IHSAHNA a jeho sólovú tvorbu. Silný text ako základ dopĺňa veľmi dobre frázujúci spev. Skladbu tiež obohatili fantastické vokály JURAJA HNILICU. Hovorím týmto „čistým“ vokálom áno. Sú použité veľmi citlivo a trefne. Silný song s GRAPOWIM sólom. Zvlčili sme, začína ostrým nástupom a svoje besniace tempo udržuje až dokonca. Album uzatvára silný píbeh: Sila ducha. Pieseň s najdlhšou minutážou, vokálmi HNILICU a krásnym príbehom pri ktorom mi na koži vyšli zimomriavky. V booklete je perfektne historicky vysvetlené, o čom pieseň pojednáva. Je to príbeh z roku 1552. Keďže Ramchat je z MARTINA, príbeh v poslednej piesni sa odohráva v Turci.

RAMCHAT vydali fantastický metalový album, ktorý je schopný svojou kvalitou konkurovať aj „veľkým“ metalovým kapelám. Keď majú Gréci ROTTING CHRIST, Portugalci MOONSPELL a Česi ROOT...my máme RAMCHAT. Ako je napísané na poslednej strane papierového bookletu: Ďakujeme všetkým, s ktorými sa hocijakou formou zrkadlíme. Myslím, že každý metalový priaznivec by tento album nemal obísť. Zrkadlite sa, vlčte sa a milujte. Je čas našej podstaty. Je čas vstať a ísť. Áno, tam.

ps. Bol by hriech, iba si album stiahnuť z internetu. Nielen kvôli svojej podstate, ktorú nám kapela na CD zanechala, ale aj kvôli prekrásnemu obalu, knižôčke a celkovej vône CD. Tu si môžete objednať nový RAMCHAT:

http://www.hiraxshop.sk/hudobne-nosice/cd/shop-76608/ramchat

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania sa vlečie už šesť rokov, zatiaľ bez výsledku

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?